Kultuuriprogramm

Arvamusfestivali kultuuriprogramm saab alguse juba neljapäeval, 11. augustil. Siit lehelt leiad kogu kultuuriprogrammi puudutava info. Kultuurisündmused toimuvad festivalialal ja Paide linna erinevates põnevates kohtades. Täpsed asukohad leiad kaardilt ja sündmuste pikemad kirjeldused neile klikkides.

Arvamusfestival kümnenda sünnipäeva kultuuriprogramm on eriti rikkalik, et iga külastaja leiaks endale midagi. Eraldi saab välja tuua kinoprogrammi, kunstiprogrammi, samuti Paide Teatri lavastust “Udu” ja põnevad rännakud Paide vanalinnas.
Tänavuse kuluuriprogrammi on kokku pannud Paide Muusika- ja Teatrimaja. Kinoprogramm on koostöös Prantsuse Instituudi, Norra Suursaatkonna ja Paide Kinoga. Kultuuriprogramm täieneb.

NELJAPÄEV, 11.08

16.00-17.40 Kinoprogramm: “Apteeker Melchior”. Piletid Piletimaailmast või kassast. (Paide Muusika- ja Teatrimaja kinos)
18.00 Lonitseera kontsert (Keskväljakul)
20.00 Philly Joe’s jazziklubi esitleb: Eva-Britta Simson (Festivaliklubi)
20.00 TasaArengu KoosOleng: “Mis on KoosOleng ja mis on TasaAreng?” (Rüütli 32) EST & ENG

REEDE, 12.08
11.00 TasaArengu KoosOleng: “Kogukonna ehitamine linnas ja linna ehitamine kogukonnana. Lihaaktsiis, ökofeminism ja strateegiline mitte-koostöö” (Rüütli 32) EST
12.00 Luguteatri arutelu-etendus lastele: “Millist teatrit lapsed tahavad?” (Lastealal)
13.00 Kirikukontsert: Aivar Sõerd (Paide Püha Risti kirikus)
13.00-14.15 Kinoprogramm: Täiskasvanute animafilm “Josep” (Prantsuse, inglise keelsed subtiitrid. Paide Muusika- ja Teatrimaja kinos)
14.00 TasaArengu KoosOleng: “Kogukonna ehitamine linnas ja linna ehitamine kogukonnana. Lihaaktsiis, ökofeminism ja strateegiline mitte-koostöö” (Rüütli 32) ENG
15.00 Orelipooltund: Olaf Lääne, Hele Saarse, Tiiu Kiik ja Teet Tihvan (trompet) (Paide Püha Risti kirikus)
17.00 Paide Teater “Udu” (Paide Gümnaasium, Posti 12) Piletid Fientast
18.00 Balti laste- ja noorteorkester, dirigent Raeli Florea (Paide Püha Risti kirikus)
18.30-19.30 Keskaja Inimese ajalootuur (kohtumine Vallitorni sissepääsu juures)
21.00 Tihvan Big Band (Wittensteini Tegevusmuuseumi hoovis)
22.00 Philly Joe’s jazzklubi esitleb: Agan/ Viinikainen (Festivaliklubis)
22.00 Tantsulaager (Keskväljakul)
22.50-22.55 JJ-Street Tantsukool
22.00 Vallitorni Retrodisko (Paide Vallitorni 8.-9. korrusel)
22.00 Öödisko ja hittide pidu koos Cityflashiga. Avatud baar. (Paide Puhkekeskus, Mõisa tee 2)
23.00 Philly Joe’s jazziklubi esitleb: ansambel Heldene Aeg
23.00-01.00 DJ NOËP (Keskväljakul)
23.00 Müstiline öörännak Paide vanalinnas Ründo Mültsiga (Kogunemine Wittensteini tegevusmuuseumi juures)
00.00-04.00 Philly Joe’s jazziklubi (Festivaliklubis)
01.00-04.00 Madis Aesma ja Kersten Kõrge (Keskväljakul)

LAUPÄEV, 13.08
11.00 Paide Teatri brantš (Paide Muusika- ja Teatrimaja kultuuriaias)
11.00 Orelipooltund: Olaf Lääne, Hele Saarse, Tiiu Kiik ja Jaana Rosme (flööt) (Paide Püha Risti kirikus)
11.00 TasaArengu KoosOleng: “Kuidas keskkonnahoidlikult ehitada maju ja lammutada õlitehaseid. Ööväitlus.” (Rüütli 32) EST
12.00-13.00 Kinoprogramm: “Põlvkond piiri taga” ja vestlus Terje Toomistuga (Paide Muusika- ja Teatrimaja kinos)
13.00-16.00 Kohtumine kunstnikega: Gerda Nurk ja Kaisa Maasik “Sirgjoone kestev paindumine” (Paide Muusika- ja Teatrimajas
14.00 TasaArengu KoosOleng: “Kuidas keskkonnahoidlikult ehitada maju ja lammutada õlitehaseid. Ööväitlus.” (Rüütli 32) ENG
18.00-19.40 Kinoprogramm: “Disco” (norra keeles, inglise keelsed subtiitrid. Paide Muusika- ja Teatrimaja kinos)
18.30-19.30 Keskaja Inimese ajalootuur (kohtumine Vallitorni sissepääsu juures)
22.00-23.00 Paide Muusika- ja Teatrimaja esitleb: Estonian Dream Big Band ja Suured Tüdrukud (Keskväljakul)
22.00-23.00 pidu ansambliga FunkiBanana (Festivaliklubis)
23.00-01.00 DJ Britiimpeerium ja DJ Melomaanika (Keskväljakul)
01.00-… Janno Lehemets ja teised kohalikud DJd (Keskväljakul)

KUNSTIPROGRAMM
– Valgusinstallatsioon Paide tänavatel
– Re: Waste – How Sweden is rethinking resources
– Näitus “Norra ja Eesti läbi aegade” (Keskväljakul)
André Perlsteini fotonäitus “Prantsuse kinolegendid” (Paide Muusika- ja Teatrimaja Avatud Galeriis)
Gerda Nurga ja Kaisa Maasiku heliinstallatsiooni “Sirgjoone kestev paindumine” (Paide Muusika- ja Teatrimaja Avatud Galeriis)
Bálint Pörneczi fotonäitus “Figurák” (Paide Muusika- ja Teatrimaja Avatud Galeriis) 
Kata Bereczki “Elu teekond” (Paide Muusika- ja Teatrimaja Avatud Galeriis)

TasaArengu KoosOleng

Arvamusfestivali kõrval toimuv täiendav ja iseseisev kogukonnaala. Vahemikus 11.-14. august kutsub Paide peaväljaku läheduses asuva Rüütli 32 maja hoov ühenduma inimesi, kes lisaks julgete arvamuste avaldamisele on valmis ka vastavateks tegudeks. Olgu selleks siis transformatiivsed algatused majandussüsteemides, toidujagamises, säästlikus ehituses või keskkonnakaitses. Alalt leiab nii aktiviste, akadeemikuid, elurikkust kui ka eriarvamusi. Lisaks saab ka lihtsalt olla ja laagerduda. Alal kehtib kohalik raha Paide P.A.I., mida on võimalik igaühel kogukondliku tööga ka lunastada.

Kinoprogramm

Kolmandat aastat toimuv kinoprogramm sisaldab rahvusvahelisi ja koduseid väärtfilme. Prantsuse Instituut Eestis toob festivalile täiskasvanutele suunatud animafilmi “Josep” ja Kuninglik Norra saatkond draamafilmi “Disco”. Kodumaistest filmidest on festivalil esindatud Paidest pärit Terje Toomistu dokumentaalfilm “Põlvkond piiri taga”, millele järgneb ka vestlus. Neljapäeval, 11. augustil saab näha ajaloolist draamat “Apteeker Melchior”.

Kõik filmiseansid toimuvad Paide Muusika- ja Teatrimaja kinos.

Rännakud Paides

Keskaja Inimese ajalootuur

Keskaja Inimese ajalootuur toimub reede ja laupäeva õhtul kell 18.30-19.30 Paide Vallimäel ja selle lähiümbruses. Keskaja Inimene räägib:

  • mitte keskajast
  • kuidas Paide kogu aeg Ivan Julma plaanid ja tema elu ära rikkus
  • Liivimaa viimasest rüütlist
  • kuidas praadida inimesi
  • kuidas Paide oli korraks Rootsi pealinn ja kuidas käitusid kuninglikud lapsed
  • Peruu vulkaanist ja sabatähtedest
  • kolm korda surma mõistetud väejuhist
  • ühest mehest, kes sai haavata

Müstiline öörännak Paide vanalinnas Ründo Mültsiga

Arvamusfestivali esimese päeva hilisõhtul korraldab SA Ajakeskus Wittenstein taskulambi – elamusrännaku tutvumaks Paide vanalinna salapäraste paikadega. 12. augustil hilisõhtul kell 23.00 algava retke käigus külastatakse müstiliselt mõjuvaid paiku, kuhu festivali külaline tavapäraselt ei satuks. Elamusrännaku pikkus 1,5 tundi. Koguneme Wittensteini tegevusmuuseumi juures (Tallinna tänav 9 ja 11). Kaasa taskulamp. Lisainfo Ründo Mültsilt (56682165).

Luguteatri arutelu-etendus lastele: “Millist teatrit lapsed tahavad?”

Millist teatrit lapsed tahavad? 
Teatrivaatamine algab juba lasteaia vanuses. Ilmselgelt on lastel oma arusaamad ja ettekujutused teatrivaatamisest. Esmakordselt Eesti avaliku ühiskonna ajaloos arutleme koos lastega, millist teatrit nemad päriselt soovivad näha ja milline on nende jaoks tõeline teatrielamus.
Arutelu toimub luguteatri formaadis, et kaasata igas vanuses lapsi ja lapsemeelseid teatrihuvilisi täiskasvanuid, kellel on soov oma laste teatri vaatamist toetada. Luguteater (playback theatre) tekib koostöös näitlejate ja publiku vahel. Näitlejad on kuulavad mõtteid ja lugusid ning asuvad laval tegutsema. Spontaanse mängu, häälte, liikumise ja muusika kaudu peegeldatakse lugu tagasi ning selle käigus tekivad uued ideed ja mõtted.

Tartu Spontaansusteater

Muusika

Lonitseera

Alguses oli klaver, pärast oli luule. Või vahet polegi. Kaks aastat tagasi singer-songwriter projektist välja kasvanud ansambel Lonitseera üllatab kuulajat teravate laulutekstide ja tundliku koosmänguga. Bändi loominguliseks mootoriks on Kaisa Kuslapuu, kelle muusika on uitmõtete ja liialdatud võrdluste ristamisel sündinud jutukas laps. Oma suurimateks mõjutajateks peab ta statsionaarset kruusahunnikut sünnikodu ees ja eestikeelse levimuusikaga üles kasvamist. Kollektiiv viljeleb dramaatilist emakeelset alt-poppi.
Kaisa Kuslapuu – vokaal, klaver
Luisa Susanna Kütson – flööt, taustvokaal
Kristin Kaha – taustvokaal
Mart Nõmm – kontrabass
Tõnis Kirsipu – löökpillid

Orelipooltunnid

Paide Püha Risti kirik korraldab ka tänavusel festivalil menukaid Orelipooltunde. Reedel ja laupäeval toimub kokku kolmes erinevas koosseisus kolm erinevat kontserti.

Kirikukontsert: Aivar Sõerd
Aivar Sõerd on olnud riigiametnik, praegu poliitik ja Riigikogu XIV koosseisu liige.
Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli 1990. aastal ja 2018. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistriõppe muusika interpretatsiooni alal.
Ta on tegutsenud Nõmme Lunastaja kirikus organistina, esinenud Eestis ja väljaspool Eestit Peterburi Jaani kirikus.

Balti laste- ja noorteorkester

Balti laste- ja noorteorkester on tegutsenud 10 aastat. Igal suvel on kusagil Eestimaa kaunis kohas nädalane orkestri laager mille lõpus toimub kontsert mõnes Eestimaa kirikus. Sellel aastal on laagrikoht Türi põhikoolis ja kontserdipaik Paide kirik. Orkester koosneb põhiliselt keelpillidest ja mõnedest puhkpillidest. Repertuaaris klassikaline ja vaimulik muusika millele on seaded teinud Rein Kalmus. Orkestri dirigent Raeli Florea.

Philly Joe’s Jazziklubi

Tallinnas Vabaduse väljakul paiknev Philly Joe’s pakib kokku oma pillid ja pudelid ja kolib taaskord Arvamusfestivali auks Paide Vallimäele, et kostitada kõiki maitsvate jookide ja meeldivate muusikaliste maiuspaladega. Philly Joe’s Jazziklubi on loodud 2014 a. jaanuaris, et olla Eesti jazzmuusika inkubaatoriks ning tuua muusikud ja kuulajad kokku selle muusika jaoks päriselt sobivas keskkonnas. Meie laiem eesmärk on toestada rütmimuusika skenet üldiselt, kuid ambitsoon on olla ka interdistsiplinaarne vihmavari kõikidele loomingulistele inimestele. Mängime ainult vinüüle, anname muusikutele täieliku vabaduse ja poputame külalisi täiest jõust. Selline üks õige jazziklubi ongi.

Tantsulaager
Tantsulaager teeb kuuma come-backi superlaheda Arvamusfestivali 10. juubelil. Aastate eest, kui Tantsulaager esimest korda Arvamusfestivalile kutsuti, oli tegemist esimese vabaõhu tantsulaagriga, ent sai kohe väga palju soosivat tagasisidet, kuna esimest korda ei olnud hoogsalt kaasa tantsival publikul enam liialt palav ja ruumi oli mõnusalt palju.
Tantsulaager on pöörase nüansiga tantsupidu – tantsitakse muusikavideote eeskujul ja armastatud esitantsijate järgi! Laval on kõvasti kirge ja metsik küte, et saaksid seda samamoodi järgi teha – üksi, paaris või kambaga! Tule tantsi meiega kaasa ja luba omale kuuma veel enne ööd! See on pidu päriselt tantsimiseks.
Tantsulaager tantsib Arvamusfestivalil temaatilise muusika ja videote järgi. Laval on armastatud esitantsijad Veronika Vallimäe, Märt Agu ja Oliver Soomets.

DJ NOËP
Esimesele päevale paneb punkti DJ NOËP. Keskväljakul, kell 23.00-01.0.

DJ NOËP

Estonian Dream Big Band ja Suured Tüdrukud

Arvamusfestivali kümnendat sünnipäeva tähistame tordiga keskväljakul. Sünnipäeva laulu laulavad Kaire Vilgats ja Dagmar Oja koos Estonian Dream Big Bandiga.

FunkiBanana

Ansambel FunkiBanana esitab nii vanu kui ka uusi Eesti hitte uues aga samas üllatavas kuues. Seaded on koostatud väikese huumoriga, kuid siiski piisava tõsisusega, et lõpptulemus oleks võimalikult nauditav lisaks heale peomeeleolule. Ansambel mängib lugusid, mis on kindlasti tuttavad ning pakuvad võimaluse kaasa laulmiseks, tanstimiseks või lihtsalt kuulamiseks.

FunkiBanana

Koosseis: Marilin Kongo, Norman Salumäe, Petteri Hasa, Madis Muul, Marti Tärn ja Marek Talts.

Heldene Aeg

Nooruslikust elujõust ja lahvatavast energiast pakatav muusikaline peo- ja möllukollektiiv Heldene Aeg toob teieni tuntud lugusid nii eesti kui inglise keeles. Meie kõla ja karakterit iseloomustavad kõige paremini sõnad funk, gospel, jazz ja soul. Bänd on tegutsenud 2017. aastast alates ning tantsutanud inimesi üle terve Eesti.
Bändi koosseisu kuuluvad
Kristina Viktoria Hedman – vokaal
Karl Madis Pennar – kitarr ja taustavokaal
Joosep Talumaa – basskitarr ja taustavokaal
Mathei Flore – klahvpill
Madis Katkosilt – trummid
Allan Kaljaste – saksofon
Mikk Uusmäe – trompet

Heldene Aeg

Agan/ Viinikainen

Rahvusvaheline kvartett Ain Agan/Teemu Viinikainen/Mihkel Mälgand/Mika Kallio, mille kutsus ellu Ain  Agan, on koos musitseerinud pea viisteist aastat. Selle aja jooksul on muusikud andnud välja kaks albumit- ”Pictures” -2009 ja ”Now I Know” -2015

2022 a.sügisel avaldab kvartett oma kolmanda albumi. Kontserdil kõlavad lood eelmistelt albumitelt ja kindlasti uut albumit tutvustav muusika. Muusika autoriteks on Ain Agan ja Teemu Viinikainen.

Agan/ Viinikainen

Eva-Britta Simson

Eva on Türilt pärilt pop-jazz laulja, kes kolis hiljuti Brightonist, Suurbritanniast tagasi kodumaale, et oma armastust muusika vastu ka siin jagada. Ta lõpetas British and Irish Modern Music Institute’i vokaaltehnika erialal ning on ka 2020. aastal välja andnud oma lühiplaadi “I Fell in Love – Live Acoustic Session at Home”. Philly Joe laval kuuleb nii Eva originaalloomingut, kui ka parimaid palasid Eesti ning välismaa jazzi artistide repertuaarist. Mahe klaver ning pehme hääl on ideaalsed kaaslased neljapäeva õhtuseks veiniks!

Eva-Britta Simson


Ole osa Arvamusfestivalist - iga päev!

Arvamusfestivali meened

Kvaliteetne, korduvkasutatav ja keskkonnasõbralik Eesti disain Arvamusfestivali sümboolikaga.
Osta

Tule toetajaks!

Sul on võimalus aidata arendada Eesti arvamuskultuuri, toetades festivali korraldamist ühekordse või võimalusel ka püsiannetusega.
ANNETA FESTIVALILE